• Konstnär/Designer

Lisa Larson

Lisa Larson, född 1931, småländsk formgivare och keramiker.

Lisa Larson studerade keramik vid Slöjdföreningens skola i Göteborg 1950-1954. Lisa Larson är kanske mest känd för sina folkliga serier ABC-flickor, Skansen, Lilla zoo, Larsons ungar och All världens barn för Gustavsberg. Från 1954 till 1980 arbetade Lisa Larson som formgivare hos Gustavsberg. Efter 1981 har Lisa Larson verkat som frilans för bland annat Rosenthal Studio, Duka-butikerna, Åhléns, KF, och Jie-keramik. Lisa Larsons produktion är sedan 1992 förlagd till Keramikstudion (K-studion) i Gustavsberg där hon själv verkade som konstnärlig ledare och formgivare i mitten på 1990-talet.

Se mer av Lisa Larson

  • Auktionsprisbanken tipsar (6)
  • Andra har sökt efter
Akvarell Ampel Armband Assietter Berndt Friberg Bengt Lindström Bertil Vallien Bestick Bestickuppsättning Blandteknik Björn Wiinblad Blombord Bokhylla Bokhylleskåp Bokskåp Bord Bordsfotogenlampa Bordslampa Bordsur Bricka Bruno Mathsson Byrå Bägare Böcker Chiffonje Emmafåtölj Erik Höglund Etsning Fat Fickur Figurin Frimärken Fruktservis Fåtölj Fällbord Glasservis Golvlampa Golvur Golvvas Grafiskt Blad Gravyr Hallampa Hallbyrå Halsband Hörnskåp Jardiniere Jordglob Kaffegods Kaffekoppar Kaffeservis Kaffeskedar Kandelaber Kanna Karaff Karmstol Keramik Kinamatta Kista Klaffbord Konsolbord Konstglas Koppar Kopparstick Kristall Lampbord Lampetter Lars Norrman Linne Lisa Larson Litografi Ljuskrona Ljusstake Lockurna Evy Låås Malmkrona Madeleine Pyk Matbestick Matbord Matsalsbord Matsalsgrupp Matsalsskåp Matservis Matta Nattygsbord Gunnar Nylund Nysilver Oljemålning Orientmatta Pastell Pelarbord Peter Dahl Piedestal Pigtittare Plafond Porslin Pottskåp Remmare Reinhold Ljunggren Ring Roland Svensson Rökbord Salongsbord Salongsgrupp Samlartallrik Satsbord Sekretär Serveringsvagn Servisdelar Sideboard Silver Skedar Skrin Skrivbord Skulptur Skål Skålfat Skåp Skänk Slagbord Slas - Stig Claesson Smycken Soffa Soffbord Spegel Spegellampett Spelbord Stekfat Stig Lindberg Stol Stålhane Sybord Syltkrukor Taburett Sven X-et Erixson Svenolov Ehrén Takarmatur Tallrikar Tavla Terrin Teservis Träsnitt Ulrica Hydman-Vallien Uppläggningsfat Urna Vas Vicke Lindstrand Vinglas Vitrinskåp Vägglystrar Väggpendyl Väggskåp Väggur Wilhelm Kåge Ytterfoder Örhängen