• Konstnär/Designer

Sven-Arne Höken Hökenström

Sven-Arne, Höken, Hökenström, född 1947, svensk bildkonstnär.

Sven-Arne Höken Hökenström var kulissmålare vid Kungliga teatern i Stockholm 1965-1971, studerade vid Åke Pernbys Målarskola 1975-1976, Giorgij Fetcos Målarskola 1976-1977 och studerade för Carl Fredrik Reutersvärd.

Se mer av Sven-Arne Höken Hökenström

  • Färgkrita
    Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Par, bladets mått: 33 x 19

    Såld för 200 kr
  • Auktionsprisbanken tipsar (1)
  • Andra har sökt efter
Akvarell Ampel Armband Assietter Berndt Friberg Bengt Lindström Bertil Vallien Bestick Bestickuppsättning Blandteknik Björn Wiinblad Blombord Bokhylla Bokhylleskåp Bokskåp Bord Bordsfotogenlampa Bordslampa Bordsur Bricka Bruno Mathsson Byrå Bägare Böcker Chiffonje Emmafåtölj Erik Höglund Etsning Fat Fickur Figurin Frimärken Fruktservis Fåtölj Fällbord Glasservis Golvlampa Golvur Golvvas Grafiskt Blad Gravyr Hallampa Hallbyrå Halsband Hörnskåp Jardiniere Jordglob Kaffegods Kaffekoppar Kaffeservis Kaffeskedar Kandelaber Kanna Karaff Karmstol Keramik Kinamatta Kista Klaffbord Konsolbord Konstglas Koppar Kopparstick Kristall Lampbord Lampetter Lars Norrman Linne Lisa Larson Litografi Ljuskrona Ljusstake Lockurna Evy Låås Malmkrona Madeleine Pyk Matbestick Matbord Matsalsbord Matsalsgrupp Matsalsskåp Matservis Matta Nattygsbord Gunnar Nylund Nysilver Oljemålning Orientmatta Pastell Pelarbord Peter Dahl Piedestal Pigtittare Plafond Porslin Pottskåp Remmare Reinhold Ljunggren Ring Roland Svensson Rökbord Salongsbord Salongsgrupp Samlartallrik Satsbord Sekretär Serveringsvagn Servisdelar Sideboard Silver Skedar Skrin Skrivbord Skulptur Skål Skålfat Skåp Skänk Slagbord Slas - Stig Claesson Smycken Soffa Soffbord Spegel Spegellampett Spelbord Stekfat Stig Lindberg Stol Stålhane Sybord Syltkrukor Taburett Sven X-et Erixson Svenolov Ehrén Takarmatur Tallrikar Tavla Terrin Teservis Träsnitt Ulrica Hydman-Vallien Uppläggningsfat Urna Vas Vicke Lindstrand Vinglas Vitrinskåp Vägglystrar Väggpendyl Väggskåp Väggur Wilhelm Kåge Ytterfoder Örhängen